Ekonomi

BOJ faiz kararı sonrası Yen 34 yılın en düşük seviyesine geriledi

Japon yeni, Japonya Merkez Bankası’nın faiz oranlarını koruma kararının ardından ABD doları karşısında son 34 yılın en düşük seviyesine ulaştı. Cuma günü yen %0,3 değer kaybederek dolar başına 156,1’e geriledi ve 1990’dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Para birimi Euro karşısında da düşüş yaşayarak 167,38 ile yaklaşık 16 yılın en düşük seviyesini gördü ve Avustralya doları karşısında neredeyse son on yılın en zayıf seviyesine geriledi.

Japonya Merkez Bankası kısa vadeli faiz oranı hedefini %0-0,1 arasında tutmayı tercih etti ve enflasyon tahmininde küçük ayarlamalar yaptı. Politikanın normalleşmesine yönelik net bir yol göstermeyen bu muhafazakâr duruş, yatırımcıların BOJ’un gelecekteki hamleleri konusunda belirsizlik hissetmesine neden oldu.

Dikkatler şimdi Başkan Kazuo Ueda’nın Tokyo’da saat 15:30’da düzenleyeceği basın toplantısına çevrildi ve yendeki zayıflığın devam etmesinin resmi bir tepki doğurup doğurmayacağı merak ediliyor.

Yen bu yıl dolar karşısında %9,7’lik düşüşle G10 ülkeleri arasında en kötü performans gösteren para birimi olurken, bunun başlıca nedeni ABD ve Japonya arasındaki tahvil getirileri arasındaki farkın 10 yıllık tahviller için 375 baz puanı aşması.

Para birimi, daha önce müdahale için potansiyel tetikleyici olarak görülen dolar karşısında 152 ve 155 gibi seviyeleri aştı. Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki Cuma günü yaptığı açıklamada para biriminin hareketlerini yakından izlediğini ve kararlı bir şekilde yanıt vermeye hazır olduğunu belirtti.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu